در دیدار روسای انجمن‌های هنری با وزیر ارشاد مطرح شد:

هنرهای تجسمی به انسجام اجتماعی کمک می‌کند/ افزایش قرارداد با انجمن‌ها تا مبلغ ۵ میلیارد تومان/ خانه هنرهای تجسمی شکل گیرد

روسای انجمن‌های هنری با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در موزه هنرهای معاصر تهران دیداد کردند.

به گزارش گالری آنلاین به نقل از ایلنا، عصر روز گذشته، دیدار روسای انجمن‌های هنری با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.


در این نشست که با حضور سید مجتبی حسینی (معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، هادی مظفری (مدیر کل هنرهای تجسمی)، احسان آقایی (رییس موزه هنرهای معاصر تهران)، سید حسین سیدزاده (مدیرعامل صندوق اعتباری هنر) و... همراه بود، سید عباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) گفت: آنچه در هنرهای تجسمی در سال گذشته رخ داد، گام‌های اولیه بود و امسال گام بعدی را بر می‌داریم. رویدادهایی که انجمن‌ها برگزار کردند، خط‌های اتصال انجمن‌ها با وزارت فرهنگ را برقرار کرد. در دیدارهایی که از جشنواره هنرهای تجسمی فجر کردم دریافتم که فرصتی تازه پدید آمده است.

صالحی افزود: هنرهای تجسمی چند مزیت مهم دارند چنانکه خلاقیت فردی، انفجاری در این هنرها و حضور اجتماعی آن، رابطه هنرهای تجسمی با اجتماع و حوادث و رویدادهای مهم را رقم می‌زند. خلاقیت در هنرهای تجسمی در خدمت مباحث اجتماعی هم از نظر سوژه و هم از نظر حمایت از جامعه؛ قرار گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کشور ما پر از مسائل اجتماعی است. گاهی این حوادث متراکم و انباشته است مثل سیل و گاهی هم آسیب‌های اجتماعی است. هنرمندان می‌توانند در حل مساله و کمتر کردن آلام جامعه کمک کنند. هنرهای تجسمی حوزه خاصی است که این ویژگی را دارد و با توجه به تنوع موضوع و قالب می‌تواند از زوایای مختلف به مسائل بپردازد.

صالحی در ادامه افزود: یکی از برنامه‌ها و اهداف در حوزه هنرهای تجسمی درگیر کردن کل ایران با هنر است. هنرهای تجسمی به انسجام اجتماعی کمک می‌کند و نخ تسبیح اسنجام اجتماعی جامعه ایران و نزدیکی اقوام و اقلیم‌هاست. این هنرها ظرفیت و مزیت‌های ویژه‌ای دارند که باید قومی‌تر بشوند و مجموعه‌های دیگر مانند مجموعه‌های دولتی و دولتمردان و همینطور فضای اجتماعی و سرمایه‌های اقتصادی را باید با ظرفیت هنرهای تجسمی آشنا کنیم.

وزیر فرهنگ گفت: نسبت حوزه‌های مختلف با هنرهای تجسمی باید روشن و قوی شود، حوزه گردشگری، حوزه‌های میان فرهنگی و شهرسازی باید ظرفیت و نسبت خود را با هنرهای تجسمی باز تعریف کند. این مساله باعث هم افزایی و هم فکری بیشتر می‌شود. مساله مهم این است که شما هنرمندان ماندگارید، مدیران و معاونان و وزارء می‌آیند و می‌روند اما هنرمندان می‌مانند. همراهی وزارت فرهنگ و انجمن‌ها، با این هدف شکل می‌گیرد که ظرفیت هنرهای تجسمی بالاتر برود و این مساله باید در زمینه اقتصاد هنر نیز توانایی خود را نشان دهد.

در این نشست، هادی مظفری (مدیر کل هنرهای تجسمی) به رابطه انجمن‌های تخصصی هنری و اداره کل تجسمی اشاره کرد و گفت: واسپاری کارها به انجمن ها در سال ۹۷ مهم‌ترین کارِ ما بود که با حمایت جناب وزیر انجام شد. سال گذشته یک میلیارد و ششصد میلیون تومان قرارداد با انجمن‌ها برای اجرای فعالیت‌های سالانه منعقد شد. انجمن‌هایی مانند گرافیک، هنرمندان سفالگر، تصویر گران و... با شعار همه ایران، تهران نیست رویدادهای خود را در سراسر کشور برگزار کردند و در نظر داریم قرارداد با انجمن‌ها را تا مبلغ ۵ میلیارد تومان در سال ۹۸ افزایش دهیم.


در نشست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با روسای انجمن‌ها، فاطمه کرک آبادی (رییس هیات مدیره انجمن طاحان گرافیک)، محسن سلیمانی (نایب رییس انجمن طراحان گرافیک)، کیانوش غریب پور (رییس انجمن تصویر گران)، فرزاد فرجی (رییس انجمن هنرمندان سفالگر)، امیر راد (رییس انجمن هنرمندان نقاش ایران)، عباس مجیدی (رییس انجمن هنرمندان مجسمه ساز) حضور داشتند و یکی از خواسته‌های آنها در این نشست ایجاد و شکل گیری خانه هنرهای تجسمی و همچنین فضایی مشخص برای برگزاری دوسالانه‌ها و فعالیت‌های ملی و بین المللی در حوزه هنرهای تجسمی بود.logo-samandehi