"سیری در باغ­های ایرانی مازندران"؛ موضوع سیصد و بیست و هفتمین گفتمان هنر و معماری انجمن مفاخر معماری ایران

سیصد و بیست و هفتمین گفتمان هنر و معماری انجمن مفاخر معماری ایران با موضوع "سیری در باغ­های ایرانی مازندران" چهارشنبه 16 مرداد 1398 در موزه هنرهای دینی امام علی برگزار می شود.


کرانه جنوبی دریای خزر در دوره شاه عباس صفوی به عنوان پایتخت تفریحی وی در مقابل پایتخت سیاسی -اصفهان- از اعتبار بیشتری برخوردار شد. در این بین باغ­های بسیاری در منطقه از جمله در شهرهای آمل، بارفروش (بابل امروزی)، ساری و بهشهر احداث گشت که به عنوان تفرجگاه­های شاهان صفوی مورد استفاده قرار می­گرفت. اسکندر بیک، منشی شاه عباس؛ در کتاب عالم­آرای عباسی در ذکر آثار خیر و احداث عمارات در مازندران می­آورد: "... و در مازندران جنت­نشان احداث فرح­آباد جنت­نهاد در کنار دریا، که رودخانه موسوم به تجینه رود از آن میان می­گذرد، و پل عالی و خیابان که از آن بلده جنت­نشان تا بلده ساری تخمیناً چهار فرسخ طرح انداخته سنگ­بست نموده­اند و عمارات عالی که در هر باغ ترتیب یافته از حیز شمار بیرون است دولتخانه و بازارگاه و حمامات و باغات فرح­بخش جنت­مثال در آن بلده جنت­نشان طرح انداخته و الیوم شهری به آن عظمت و شوکت و ازدحام معلوم نیست که در بلاد اسلام بوده باشد و عمارت و باغات مرغوب واقعه در ساری و آمل و دریاچه و عمارات عالیه بارفروش ده و در اشرف خان­های به تکلف بزیب و زینت و باغ و چشمه و حوضخانه که در بالاخانه عمارات باغ مذکور ترتیب یافته آب را از مکان مرتفع به فنون غریبه بالا برده به حوض نقره می­ریزد و دیگر باغات و حمامات و عمارات دیگر در نیم فرسخی قصبه مزبور موسوم به باغات که در مکان مرتفع ترتیب یافته مشتمل بر تالارها و ایوان­ها و دریاچه و فواره­ها و حمام و باغچه فردوس­نما که از نظاره آنها دیده عقل را حیرت­افزا است و از اصفهان تا قصبه اشرف در هر محله چهار فرسخی عماراتی مشتمل بر خان­های نشیمن و بیوتات و باغچه­ها است که اکثر حکام دارد و جمیع بیوتات مایحتاج نزول مهیا و آماده است".

به طور خلاصه باغ­های مازندران عبارت است از:

1. فرح ­آباد

فرح­آباد در شمال ساری و در کنار دریای خزر واقع است، جایی که رودخانه تجن به دریا می­رسد. اسکندر بیک از فرح­آباد با عنوان دارالسرور، یاد می‌کند و اضافه می‌نماید که شاه اصولاً برای سیر و شکار و گذراندن زمستان به آنجا نقل مکان می‌کرد. وی در باب بنیاد نهادن فرح­آباد می­نویسد: "آن مکان زینت­بخش لیاقت شهریت و استعداد تربیت داشت زیرا که رودخانه موسوم به تجینه­رود در وسط آن بقعه امام مثال ماصدق روضه ماء و نهرهای سلسال جریان یافته به دریا می­ریزد و آب دریا منظور ساکنان آن سرزمین در نظر نظارگیان بدایع آفریدگار زمان و زمین است".

2. باغ بحرالارم بابل

نوشته­های تاریخی حاکی از وجود یک جزیره در وسط دریاچه­ای بزرگ در نزدیکی شهر بابل می­باشد. ویلبر می­گوید: "... در نزدیكی شهر بارفروش باغی احداث شد كه از حیث طرح با دیگر باغ­های این دوره تفاوت داشت. بدین­ترتیب كه در آن دریاچه­ای با محیط 2/3 کیلومتر پدید آوردند و دورتادور آن را سنگ­چین كردند. در این دریاچه جزیره­ای مصنوعی به مساحت دو جریب تعبیه كرده بودند و ستون­های چوبی، یك پل طولانی را كه از خشكی به این دریاچه كشیده شده بود را برپا نگاه می­داشت.

3. باغ شاه بهشهر

باغ شاه در حقیقت هسته اصلی مجموعه باغ­های بهشهر بوده و عمارت دیوان­خانه در آن قرار داشته است. وسعت این باغ در حدود 80000 متر مربع است و در وسط این باغ ساختمان بزرگی بنا گردیده که به چهل ستون شهرت داشت. "در جنب عمارت، استخر بزرگی به مساحت 500 متر احداث شده بود که در میان استخر شب­های مهتاب با قایق دستی مشغول تفریح و سرگرمی بوده­اند". باغ شاه با دیوارهای بلند سنگی و سروهای چند صد ساله، جوی آب سنگی، حوضچه­ها و سنگفرش­های اطراف آن که تا پشت عمارت امتداد می­یافت، با کمی تغییر همان­گونه که سیاحان تصویر آن را بازگو نموده­اند باقی است.

4. باغ شمال

"باغ شمال در قسمت شمالی باغ شاه وجود داشت که دارای حمام و ساختمان­های متعددی بوده است. هنوی (1154 ق.) نیز این باغ را چنین شرح می­دهد: "این دروازه به خیابان طویل گشوده می­شود که در هر طرف خیابان سی ساختمان برای گارد سلطنتی بنا شده است، این قسمت ورودی به باغ شاهی و در حقیقت باغ شمال است".

5. باغ تپه

باغ تپه در سمت شرق باغ شاه واقع بوده و به دلیل ارتفاع بیشتر نسبت به باغ­های اطراف، به این نام خوانده می­شد. دلاواله از باغی می­نویسد که برای زنان شاه ساخته شده و دورتادور آن دیوار قطوری با برج و بارو دارد. "محوطه آن پر از درختان خوشبو بوده است و در وسط باغ جائی که خیابان­ها همدیگر را قطع می­کند عمارتی هشت­گوش کوچک و بلند مختص زنان بوده است.

6. باغ چشمه

باغ چشمه در بخش جنوب شرقی باغ­های بهشهر و با زاویه­ای متفاوت از آنها واقع شده است. فریزر در سال 1238 قمری آن را چنین توصیف کرده است: "در میانه، جویی آبی است که کف آن سنگ است و آبشارهای متعددی در مسیر آن است، دو طرف این جوی سروهای کهنسال زیبا و درختان مرکبات است. بنای این باغ را چشمه عمارت می­نامند و بر چشمه­ای پُر آب ساخته شده که از زمین می­جوشد.

7. باغ صاحب­الزمان

نوشته­های تاریخی در مورد باغ صاحب­الزمان بسیار اندک می­باشد؛ ملگنوف به نقل قول از هنوی در بازدید وی از این باغ می­نویسد: "سفره­خانه در عمارت صاحب­الزمان بوده که برای حرمت آزرم بی­شمشیر بدان­جا درون آمدندی".

8. کاخ صفی­آباد

در بالای تپه بسیار مرتفع از شهر بهشهر و سمت غرب مجموعه باغ­ها عمارت فوق­العاده مجللی وجود دارد که به کاخ صفی­آباد مشهور است، "این بنا در سال 1010 ق. به فرمان شاه عباس کبیر به ترتیب دو اشکوبه­ای ساخته شده است".

9. باغ عباس­آباد

مجموعه تاریخی عباس­آباد بهشهر که به همراه هشت باغ دیگر ایرانی در لیست آثار میراث جهانی ثبت شد، به فاصله 9 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان بهشهر، برفراز ارتفاعات البرز و در دل جنگل انبوه واقع گردیده است. هربرت از این کاخ در حدود سیصد سال قبل یعنی بلافاصله پس از اتمام ساختمان آن، دیدن کرده و خاطر نشان ساخته که "کاخ مزبور، به خاطر منظره بدیع و زیبا و مجسمه­ها و تابلوهای آب و رنگ و بیشه­ای که انواع و اقسام وسایل بازی و تفریح در آن موجود است، مافوق یک کاخ ییلاقی است و از کاخ­های دیگر شاه عباس عالی­تر است" (عسگری، 1350: 218).

یکی از بناهای ماندگار در این مجموعه چشمه عمارت مستقر در داخل دریاچه است که به صورت جزیره­ای در میان آن خودنمایی می­کند. چشمه عمارت در میان استخر بنایی است آجری به شکل چهارطاقی که زمانی سطح فوقانی آن بستر بنایی با مصالح چوب و سقفی سفالی را تشکیل می­داد.

10. گل­باغ

محوطه گلباغ به فاصله 600 متری از باغ اصلی مجموعه عباس­آباد واقع شده است. محوطه مذکور در ادامه یک شیب قرار داشته به نحوی­که شیب را بریده و آن را به صورت یک سطح تقریباً صاف درآورده­اند. اختلاف ارتفاع محوطه فوق نسبت به باغ در حدود 10 متر می­باشد.


در سیصد و بیست و هفتمین گفتمان هنر و معماری که به شرح باغ های ایرانی مازندران می پردازد، دکتر پرستو عشرتی و دکتر وحید حیدرنتاج سخن خواهند گفت که با نمایش فیلم همراه است. دبیر پنل گفتگو مهندس امیرعباس ابوطالبی است.

زمان: چهارشنبه 16 مرداد 1398 از ساعت 15:30 الی 17:30

مکان: موزه هنرهای دینی امام علی (ع) خیابان ولیعصر (عج) - بالاتر از ظفر - بلوار اسفندیار - شماره 35

منبع: انجمن مفاخر معماری ایران

logo-samandehi