دعوای حقوقی بر سر نثاشی آفتاب‌گردان «ون‌گوگ»

وارثان یک بانکدار یهودی در تلاش برای پس گرفتن یکی از تابلوهای نقاشی «ون‌گوگ» از مالک کنونی آن شکایت می‌کنند.

به گزارش گالری آنلاین، ایسنا به نقل از آرت‌نیوزپیپر نوشت، بانکدار یهودی و آلمانی به نام «پل وان مندلسون بارتولدی» (Paul von Mendelssohn-Bartholdy) تحت فشار نازی‌ها مجموعه بزرگ آثار هنری‌اش را فروخته بود و حالا نوادگان او شکایتی را علیه مالک کنونی یکی از نقاشی‌های مشهور «ون‌گوگ» تنظیم کرده است.

یکی از تابلوهای نقاشی آفتاب‌گردان «ون‌گوگ» که زمانی جزو مجموعه هنری بانکدار یهودی بوده است، اکنون از اموال یک شرکت بیمه ژاپنی محسوب می‌شود و شاکیان معتقدند این شرکت با وجود آگاهی داشتن از تاریخچه این نقاشی همچنان مالکیت آن را حفظ کرده است.

سه فردی که به عنوان وارثان حقیقی این نقاشی نسبت به پس گرفتن آن از شرکت بیمه ژاپنی «سومپو» شکایت کرده‌اند، اعتقاد دارند که بانکدار یهودی در زمان حکومت نازی‌ها مجبور به فروش این اثر هنری ارزشمند شده است.

«بارتولدی» تابلو نقاشی «آفتاب‌گردان‌ها» که «وینسنت ون‌گوگ» نقاش مشهور هلندی در سال ۱۸۸۸ میلادی خلق کرده بود را به همراه سایر آثار مجموعه هنری‌اش از بیم نازی‌ها در سال ۱۹۳۴ میلادی فروخت و سال بعد نیز درگذشت. وارثانش در متن طولانی شکایت به این نکته اشاره کرده‌اند که این بانکدار هیچگاه به فروش این آثار هنری تمایل نداشته و این کار را صرفا به دلیل تهدیدها و فشار اقتصادی ناشی از دولت نازی‌ها انجام داده است.

با این حال شرکت بیمه ژاپنی با رد اتهامات اعلام کرد که این نقاشی را در سال ۱۹۸۷ میلادی از یکی از مزایده‌های عمومی کریستیز لندن خریداری کرده است. این شرکت در آن زمان برای خرید «آفتاب‌گردان‌ها» ۳۹.۹ میلیون دلار پرداخت کرد و رکورد جدید را برای گران‌ترین اثر هنری به ثبت رساند.

logo-samandehi