نمایش گرافیتی پرحاشیه بنکسی برای عموم مردم

یکی از آثار هنری «بنکسی»‌ برای نخستین‌بار از زمانی که با بخشی از دیوار شهری در بریتانیا به مکان جدیدی جا به جا شد، برای عموم مردم به نمایش گذاشته شده است.

به گزارش گالری آنلاین، ایسنا به نقل از گاردین نوشت،‌ گرافیتی که «بنکسی» چندی پیش با موضوع خشونت خانگی بر روی دیوار خانه‌ای در شهر «ماگریت»‌ واقع در انگلستان خلق کرده بود، اکنون در پارک موضوعی که ۲۰۰ متر با محل اولیه آن فاصله دارد، برای عموم مردم به نمایش گذاشته شده است.

مالک خانه‌ای که این گرافیتی بر روی دیوار آن خلق شده بود، می‌خواست که این اثر هنری در همان محله باقی بماند، در معرض دید عموم قرار گیرد و برای سازمان خیریه خشونت خانگی «Oasis» پول جمع آوری کند.

این دیوارنگاره که به نظر می‌رسد با موضوع خشونت خانگی خلق شده باشد، یک زن خانه‌دار دهه ۵۰ میلادی را در یک لباس کلاسیک آبی،‌ یک جفت دستکش شست‌وشو زردرنگ، یک چشم کبود متورم و دندان شکسته را به تصویر می‌کشید که مردی را درون یک فریزر کوچک پرتاب کرده است.

فریزر واقعی که برای تکمیل این نقاشی توسط «بنکسی‌» مورد استفاده قرار گرفته بود،‌ پیشتر دوبار از محل این نقاشی برداشته شده بود؛‌ یک بار توسط مالک خانه‌ای که این نقاشی بر روی دیوار آن خلق شده است و یک بار توسط شورای شهر. هر دو بار دلیل این‌کار حفظ امنیت این اثر هنری عنوان شده بود.

اخیرا نیز خبری منتشر شد که بر مبنای آن یکی دیگر از گرافیتی‌هایی که «بنکسی» بر روی دیوار خانه‌ای در انگلستان خلق کرده است، صاحبان خانه را برای محافظت و یا جابه‌جایی این اثر هنری با مشکل مواجه کرده است. این گرافیتی یک مرغ دریایی عظیم را بر روی دیوار خانه یک زوج بریتانیایی به تصویر کشیده است و از سال ۲۰۲۱ تاکنون، این زوج با تعداد زیادی خرابکار آثار هنری دست و پنجه نرم کرده‌اند و برای حل این مشکل با دو گزینه مواجه شده‌اند. آن‌ها یا باید هزینه حفاظت و نگهداری از این گرافیتی را بپردازند که سالانه تقریبا ۵۰,۰۰۰ دلار هزینه دارد یا می‌توانند این گرافیتی را از محل جدا و به مکان دیگری منتقل کنند که در این صورت باید حدود ۲۵۰,۰۰۰ دلار بپردازند.

«بنکسی» هنرمند گرافیتی‌کار اهل بریستول است که با نقاشی‌های دیواری و هنر گرافیتی اعتراضی خود، شهرت جهانی دارد، با این حال هنوز هویت اصلی او فاش نشده است. نقاشی‌های این هنرمند بیشتر به مسائل سیاسی و موضوع‌هایی مانند گرمای جهانی، جنگ، شنود غیرقانونی و شرایط سخت کاری پرداخته است. تا کنون بارها نقاشی‌های این هنرمند از روی دیوار جدا و به قیمت صدها هزار پوند فروخته شده است.

logo-samandehi