نگاهی به ساختمان‌های فرهنگی قطر که قبل از جام‌جهانی ۲۰۲۲ بازسازی و تکمیل شدند

۱۰ ساختمان فرهنگی از ورزشگاه تا موزه‌ها پیش از جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ بازسازی و ساخته شده‌اند.

به گزارش گالری آنلاین به نقل از هنرآنلاین، قطر برای گسترش برنامه‌های فرهنگی خود پیش از جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ مبالغ هنگفتی را برای طراحی و بازسازی ساختمان‌ها مختلف سرمایه‌گذاری کرده است. از زمان برنده شدن قطر در مناقصه میزبانی جام جهانی ۲۰۱۰، کشورهای حوزه خلیج فارس بر روی تبدیل خود به چراغ راه هنر و فرهنگ تمرکز کرده‌اند.

موزه ملی

موزه ملی قطر توسط ژان نوول معمار برنده جایزه معماری پریتزکر طراحی شده است. طرح کلی موزه،ترکیبی است از پوسته‌های عمودی و افقی در ابعاد مختلف که بازدیدکنندگان را به یک گالری، به طول تقریبی ۱/۵ کیلومتر دعوت می‌کند تا تاریخ ملت خاورمیانه را کشف و تماشا کنند. ایده اصلی طراحی موزه، بر اساس یک پدیده معدنی و زمین‌شناسی با عنوان «رز صحرا» شکل گرفته؛ ایده‌ای که در عین وابستگی به گذشته، نگاهی به سوی آینده نیز دارد. این بنا با مساحتی در حدود ۵۲هزار مترمربع به رنگ شن و ماسه‌های طبیعی منطقه ساخته شده است. بخش مدرن معماری مجموعه هم شامل یک کاخ تاریخی است که سابقا موزه ملی بوده است.


موزه هنر اسلامی

موزه هنر اسلامی یکی از نمادین‌ترین ساختمان‌های قطر است که توسط معمار چینی-آمریکایی یو مینگ پی(IM Pei) در در دوحه ساخته شده است. این بنا شکلی پلکانی دارد و یک برج پنج طبقه را تشکیل می‌دهد که با یک دهلیز مرکزی، که توسط گالری‌ها احاطه شده است. موزه هنر اسلامی در ماه اکتبر پس از بازسازی داخلی یکساله بازگشایی شد تا اطمینان حاصل شود که می‌تواند مخاطبان بیشتری را در خود جای دهد. این موزه میزبان آثار تاریخی از سال ۶۰۰ میلادی تا قرن نوزدهم است.


کتابخانه ملی

کتابخانه ملی دوحه توسط گروه معماری OMA طراحی شده است. این کتابخانه یک مجموعه گسترده و جامع است که در آن کتابخانه دانشگاه مرکزی، کتابخانه ملی دوحه و کتابخانه عمومی قرار گرفته است و در آن نسخه‌های خطی متون اسلامی مربوط به تمدن عرب اسلامی حفظ و نگهداری می‌شود.


موزه المپیک و ورزش

خوان سیبینا، معمار اسپانیایی موزه المپیک و ورزش قطر را در دوحه طراحی کرده که دارای یک ساختمان شیشه‌ای استوانه‌‌ شکل در داخل پنج حلقه المپیک درهم‌تنیده است. در این موزه که در مجموع ۱۹ هزار متر مربع مساحت دارد و در نزدیکی یکی از استادیوم‌های جام‌جهانی ۲۰۲۲ واقع شده که ۱۷ هزار شی نمایان‌گر تاریخ، تحول ورزش‌های مختلف و بازی‌های المپیک را به نمایش گذاشته شده است.

این موزه از دو حجم تشکیل شده است: یک ساختمان منحنی که استادیوم طراحی شده دارالحندسه را به شکلی ظریف در آغوش گرفته و یک حجم استوانه‌ای حلقه‌ای شکل که از کنار استادیوم بیرون زده است. معمار اسپانیایی ساختار استوانه‌ای را با صفحات شیشه‌ای مستطیلی پوشانده تا محیط استادیوم را منعکس کند. این ساختار توسط پنج حلقه به رنگ المپیک که درنقاط و زوایای مختلف دور موزه را احاطه کرده، اشاره به لگو المپیک دارد.


آرشیو ملی

شرکت معماری آلیز و موریسون طراحی ساختمان آرشیو ملی قطر را برعهده داشته است که ویژگی بارز آن مصالح و ترکیب‌بندی آن است که شبیه به معماری بومی کشورهای شرقی است. ساختمان آرشیو ملی هم در نقش ساختمانی برای نگهداری آرشیو قطر با عملکرد بالا و هم به‌عنوان یک ساختمان عمومی پذیرای مردم در موقعیتی برجسته در گوشه شمال شرقی مجموعه «مشیرب» طراحی شد. معماری این ساختمان دربرگیرنده مجموعه‌ای قطعه قطعه از احجام معماری است. برج مرکزی شامل مجموعه آرشیو است و دارای یک بال به سمت شمال است که ورودی اصلی و سالن‌ها مطالعه را در خود جای می‌دهد. بال دیگر مجموعه که رو به جنوب است شامل دفاتر و فضاهای خدماتی حفاظت می‌شود. این حجم‌ها حول گروهی از خانه‌های حیاط‌دار قرار گرفته‌اند که در حال حاضر به موزه تبدیل شده است. ترکیب‌بندی فضاها منجر به شبکه‌ای از راه‌های باریک و میدان‌های کوچک می‌شود که دربافت شهری تاریخی قطر متداول بوده است. این بنا با پنل‌های سنگی پوشانده شده و از لایه‌های افقی‌ نما به منظور شکستن یکنواختی نما استفاده شده است. این ساختمان توسط استودیو لندن توسعه یافته است که نزدیک ۱۰۰ ساختمان از جمله یک میدان نماز عید به‌عنوان محوطه‌ای نمادین در پایین میدان عمومی دیده می‌شود.


نماد ۲۰۲۲

یکی از غیرمعمول‌ترین ساختمان‌های موجود در این فهرست، نماد ۲۰۲۲ است. این ساختمان در نزدیکی موزه ورزش و المپیک قطر توسط معمار ابراهیم.م جیده ساخته شده و دارای نمایی است که شماره ۲۰۲۲ را به تصویر می‌کشد. به گفته سازنده آن، این سازه اولین ساختمان در جهان است که شبیه نماد یک سال طراحی شده که بر روی چهار بلوک اعداد تقسیم شده که شامل سوپرمارکت، کافه، رستوران، مرکز ورزشی و باشگاه‌های سلامت. است. شماره ۲۰۲۲ را می‌توان روی سقف آن نیز مشاهده کرد، جایی که سنگ فرش با مناطق مشبک ترکیب شده است.


مجمع ملی

مجمع ملی قطر به صورت رسمی در دسامبر ۲۰۱۱ در شهر دوحه افتتاح شد و یکی از پیچیده‌ترین مراکز نمایشگاهی است که تاکنون طراحی شده است. این ساختمان با الهام از درخت سدر توسط معمار ژاپنی آراتا ایسوزاکی طراحی شده که نمایی دیدنی شبیه به دو درخت در هم تنیده دارد که در تاج به هم متصل شده و سایبان بیرونی سازه را حفظ می‌کند.


گنجینه هنر عمومی

موزه هنری فضای باز قطر متشکل از بیش از ۱۰۰ اثر هنری در دوحه است و در این میان ۴۰ قطعه جدید و سفارشی نیز وجود دارد که به مجموعه‌ای از مجسمه‌های یادبود، چیدمان‌های نورانی و... که قبلاً در عرصه عمومی در سراسر دوحه دیده می‌شد، می‌پیوندند.


مترو دوحه

تماشاگران جام جهانی ۲۰۲۲ قطر می‌توانند انتظار داشته باشند که از طریق مجموعه‌ای از ایستگاه‌های مترو جدید که توسط UNStudio قبل از مسابقات طراحی شده به استادیوم ها سفر کنند. ۳۷ ایستگاه با دپارتمان معماری ریل قطر در سه خط شبکه بدون راننده طراحی شد. همه آنها منحصربه فرد هستند اما با همان زبان طراحی که از عناصر طاقدار مدولار و راهروهای ورودی بزرگ تشکیل شده است. استودیو طراحی UNStudio هدف این پروژه را ارجاع به میراث معماری سنتی محلی و در عین حال تفسیر مجدد آن به زبان طراحی معاصر عنوان کرده است.


دفتر مرکزی بنیاد خیریه قطر

ساختمان اداری بنیاد خیریه قطر با ارتفاع ۵۷متر توسط استودیو معماری OMA طراحی شده است. این بنا یک فرم یکپارچه است که با بتن سفید پیش‌ساخته به شکلی طراحی شده که یک تصویر پیکسلی از یک درخت Sidra را ایجاد کرده است.

logo-samandehi